آواز سنتی و ردیف های آن را به خوبی بشناسید.

آواز سنتی و ردیف های آن را به خوبی بشناسید.

تفاوت آواز پاپ با آواز سنتی این است که موسیقی اصیل ایرانی، موسیقی ردیف دستگاهی، موسیقی کلاسیک که به اصطلاح به اسم موسیقی سنتی می شناسیم برگرفته از الحان و نغمات ردیف های آوازی ایرانی است. که به صورت شفاهی طی نسل ها به صورت سینه به سینه به دست ما رسیده است نغماتی که در دوره قاجار توسط ردیف دانانی مثل میرزا حسینقلی، میرزا عبدالله، علینقی وزیری و غیره گردآوری شده است که این الحان برگرفته از موسیقی گذشتگان ایران بوده و از نواحی مختلف ایران و از موسیقی فُلک به موسیقی ایرانی مبدل شده است. موسیقی سنتی از لحاظ شکل اجرایی موسیقی، شکل صدا سازی و شکل فواصل با موسیقی پاپ متفاوت است موسیقی سنتی یک نوع موسیقی کلاسیک شناخته شده می شود به علت آنکه نحوه تولید صدا، نحوه بیان و شکل ارائه موسیقی یک استایل و ویژگی های خاصی دارد که خواننده باید با تمرین به آن می رسد.

اما موسیقی پاپ برگرفته از نغمات موسیقی کلاسیک غربی است. موسیقی پاپ یک موسیقی غربی است که با برخورد موسیقی ایرانی شکل جدیدی از موسیقی مردمی را به وجود آورده است که بر اساس ساختار آکوردها با ترکیب کلام ایرانی موسیقی پاپ ایرانی آن شکل می دهد که در دوره چهل و یا پنجاه میلادی آغاز به فعالیت کرده است. در موسیقی غربی با توجه به پیچیدگی موسیقیایی برای عموم افراد سخت است به همین علت با کاهش تکنیک ها، درک این موسیقی برای افراد راحت تر شده است . موسیقی پاپ در ابتدای موسیقی کلاسیک غربی شکل گرفته است. فواصل مسیقیایی پاپ به از پیچیدگی موسیقی کلاسیک غربی نیست و برای عموم افراد در فواصل مطبوع شنیداری نواخته می شود و نیاز به درک موسیقی بالا نخواهد داشت. موسیقی کلاسیک غربی از دوره رنسانس و باروک آغاز شد. به زبان ساده تر موسیقی پاپ ساده شده موسیقی کلاسیک غربی است تا فهم راحت تری برای عموم مردم به وجود بیاورد. در این سبک الزامی ندارد که خواننده از سبک کلاسیک صدا سازی موسیقی ایرانی استفاده کند می ‌تواند از انواع صدا سازی موسیقی عربی، آواز کلاسیک غربی، موسیقی سنتی یا حتی صدا سازی شخصی می تواند صدا سازی کند.

تمرین های آواز سنتی

تمرین های آواز سنتی را می توان به دو بخش تکنیک و محتوا تقسیم کرد. فردی که می‌خواهد آواز سنتی بخواند باید ردیف های آوازی سنتی را بخواند و به صورت شفاهی یاد بگیرد. در بخش تکنیک باید تمرین های صداسازی را پشت سر بگذارد. در این تمرین ها خواننده باید خوب گوش کند و به صورت تقلیدی اجرا کند. تکنیک هایی مانند شکل حالت دهان و حنجره، تا در نهایت به صدای موردنظر برسد. نکته ای دیگر که باید اشاره کرد به حفظ قطعات و اشعار و گوشه های ردیف آوازی ایرانی است. برای از بر شدن گوش ها و ردیف های آوازی ایران نیاز به تکرار مستمر و ردیف در گوش است که در ذهن بشیند و جای بگیرد. نکته دیگری وجود دارد تقلید از اساتید آواز ایرانی است مانند تاج اصفهانی استاد محمدرضا شجریان محمود کریمی و غیره یکی دیگر از کارهای است که به شما در تمرین کمک می کند. بعد از تقلید کردن ردیف ها از اساتید می توانیم ظرافت‌ها و تزئیناتی با سلیقه خود خواننده به ردیف ها بیفزاید به شرطی که از اصول، قواعد و فواصل خارج نگردد. آواز آنلاین

آواز خواندن خانم ها

شاید سوالی پیش بیاید که آیا خانم ها می توانند آواز سنتی بخوانند یا خیر در پاسخ باید بگوییم که بله، خانم ها می توانند آواز سنتی یا کلاسیک بخوانند. همانند خواننده های معروف خانم که آواز سنتی می خوانند. به علت آن که، محدوده صدایی خانم ها در محدوده سوپرانو (زیر تر) است توان اجرا نوت های بالاتر را دارند.

تحریر در آواز سنتی

تحریر در آواز سنتی نوعی از تکنیک اجرای آواز است که به صورت ساختاری در موسیقی پاپ وجود ندارد ولی می تواند از تحریر های سنتی کمک بگیرند ولی بستگی به نوع صداسازی دارد. همان طور که گفتیم در موسیقی پاپ تحریر وجود ندارد و آن چیزی کهََ ما می شنویم را در این موسیقی نوعی غلط صدایی نامیده می شود. هر آن چیز که در موسیقی سنتی به اسم تحریر می دانیم با تحریر در موسیقی عربی متفاوت است همانند تحریری که در قرائت قرآن استفاده می شود. تحریر را می توان یک نوع غلط آیا تغییر نت به صورت سریع  نامید که به صورت متناوب می‌توان آن را اجرا کرد. اما خواننده های موسیقی غربی کلاسیک تحریر موسیقی ایرانی را به اسم فالستو مکرر می شناسند. فالستو  یعنی از نت اصلی به نت دیگر رفتن و برگشتن.

ردیف های آواز سنتی

در واقع در موسیقی کلاسیک ایرانی، ما دستگاه های آوازی ایرانی داریم که کلمه گاه در موسیقی  به معنی زمان است. در موسیقی ایرانی هفت گاه یا هفت زمان داریم که از الحان مختلف برای ساعات مختلف روز استفاده می شود برای مثال صبح را با چهارگاه شروع می‌کردند تا لحظه پایانی شب که با دستگاه نوا به اتمام می رسد که یک سیر تکوینی و تعالی بوده برای ایرانی‌ها که به ردیف های آوازی هم مشهور بوده است. ردیف موسیقی دستگاهی ایرانی یک مجموعه، از آواها و نواها هستند که از ترکیب هفت دستگاه و پنج آواز تشکیل شده اند. هر دستگاه دارای گوشه‌های مختلف است و هر کدام از این گوشه ها شخصیت های صوتی خاص خودشان را دارند و هر کدام از دستگاه‌ها نیز ترکیب صوتی خودشان را دارند که هر کدام تاثیر خاص و متفاوت خودش را دارد برای مثال شور تاثیر اندوه و حزن، همایون ایجاد علاقه و عشق، ماهور تاثیر انرژی بخش،سه گاه طرب انگیز، چهارگاه تاثیر شادی ، راست پنج گاه تاثیر متفکرانه و نوا تاثیر احساس و عرفانی، تاثیراتی که می‌تواند بسته به ذوق مخاطب و درک و ذهنی تش متفاوت و کم و زیاد باشد. موسیقی دستگاهی ایرانی شامل آواز هایی اعم از ابوعطا، بیات ترک، افشاری، بیات اصفهان، دشتی و (کرد بیات) است که در کل پنج آواز و هفت دستگاه تشکیل دهنده دوازده مقام موسیقی ایرانی هستند.

کلاس آموزش آواز آنلاین

Top
لطفا امتیاز دهید: